logo
orta_cizgi
ust_cizgi
ust_cizgi
ÜRÜNLER VE ÇÖZÜMLER
Enerji Güneş Enerjisi Sistemleri
Ülkemiz, coğrafi konumu nedeniyle sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli açısından birçok ülkeye göre şanslı durumdadır. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünde (DMİ) mevcut bulunan 1966-1982 yıllarında ölçülen güneşlenme süresi ve ışınım şiddeti verilerinden yararlanarak EİE tarafından yapılan çalışmaya göre Türkiye'nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2640 saat (günlük toplam 7,2 saat), ortalama toplam ışınım şiddeti 1311 kWh/m²-yıl (günlük toplam 3,6 kWh/m²) olduğu tespit edilmiştir.
kurulum
Güneş enerjisinden; su ısıtmada, konut ısıtmada, pişirmede, kurutmada, soğutmada ve elektrik enerji eldesinde faydalanılır. Güneş enerjisinin kullanılabilmesi için toplanması gereklidir.  Bu toplama işlemi ısıl (güneş kolektörleri/panelleri) ve elektriksel (fotovoltaikler) olmak üzere iki değişik yol ile yapılır. Güneş panelleri, güneş ışığını direkt olarak elektriğe çevirirler.  PV  (fotovoltaik) hücreler, güneş ışığını emdiği zaman, elektronlar bulundukları atomlardan ayrılarak madde içinde serbest kalırlar ve böylece bir elektrik akımı oluşur.  Gelen enerjinin ancak 1/6 oranında bir kısmı elektrik enerjisine dönüşebilir. 
Türkiyenin ya da Dünyanın güneş enerjisi bakımından zengin olan bölgelerinde elektrik hattının çekilemeyeceği yerlerde Güvenlik Kamera Sistemi kurmak, Kablosuz Veri İletişimi sağlamak; artık yeni nesil güneş enerjisi sistemleriyle/güneş panelleriyle son derece kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Örnek bir Güneş Enerjili Güvenlik Kamerası Sistemi'nde kullanılacak ürünleri ve bağlatı şekillerini aşağıda bulabilirsiniz.
gunes_sistemi_ornek_uygulama A) Güneş Panelleri: Daha detaylı bilgi için lütfen sayfanın sonuna bakınız.
B) Şarj Regulatörü: Şarj kontrol üniteleri anlamına gelen regülatörler güneş - rüzgar enerjili sistemlerin beyni olarak nitelendirilir. Başlıca fonksiyonları akülerin uygun koşullarda şarj ve deşarj edilmesi, sıcaklık ayarları, yıldırım kontrolü, farklı koruma/sigorta sistemleri, merkeze farklı alarmların yollaması, güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinden gelen tüm verileri kaydetmesi ve bunları istenildiği takdirde bir modem aracılığı ile yollaması olarak özetlenebilir. 
C) Akü: Şebeke hattından uzak ada sistemler ile aydınlatma sistemlerinde güneş panelleri tarafından üretilen elektriğin daha sonrada kullanılabilmesi için entegre edilen depolama ekipmanıdır. Gündüz güneş panellerinin, günboyu rüzgar türbininin ürettiği elektriği 24 saat en yüksek performansla kullanabilmek optimum akü bankasının kurulması sayesinde sağlanmaktadır. 
D) İnvertör: Güneş panellerinden doğru akım üretilir. Günlük hayatta ise alternatif akımlı elektronik aletler kullanıldığı için akımın değiştirilmesi gerekir. Bu işlemi gerçekleştiren sistemler DC-AC çeviriciler olan invertörlerdir. 
E) DC/AC: Şekilde de görüldüğü üzere DC kaynağa ihtiyaç duyan cihazları DC bölümünde, AC kaynağa ihtiyaç duyan cihazları ise AC bölümden besleyebilirsiniz.
Eğer Türkiyenin ve Dünyanın güneş enerji potansiyeli ve güneşlenme süresi değerleri merak ediyorsanız aşağıdaki haritayı inceleyebilirsiniz.
gunes_haritasi
dunya_gunes_haritasi
ust_cizgi
Güneş Enerjisi Sistemleri Ürünler
kristal_yapili_gunes_paneli
ince_film_gunes_paneli
flexible_ince_film_panel
 
 
Ürünler   Kristal Yapılı Güneş Paneli İnce Film Güneş Paneli Flexible İnce Film Güneş Paneli
Açıklamalar   Günümüzde en çok bulunan ve kullanılan tipteki panellerdir. Laboratuar ortamında verimlilikleri %20’leri aşmasına rağmen ticari olarak kullanılan güneş panellerinin ortalama verimililiği %13.5 - %16 arasındadır. Kristal yapılı güneş panelleri, içerisindeki güneş hücrelerinin seri ve paralel bağlanarak dizilmesi ve hücrelerin laminasyonu sonucunda oluşurlar. Kristal yapılı güneş panelleri, hücrenin üretim şekline göre monokristal ve polikristal olmak üzere ikiye ayrılır.  İnce film paneller, yüksek ışık duyarlılığına sahip malzemelerden yapılmış ince tabakaların, paslanmaz çelik, cam ya da plastik gibi malzemelerle kaplanması ile oluşan panel çeşididir. Kristal panel teknolojisine göre daha düşük maliyetlidir. Bunun yanında verimi de daha düşüktür. Bu katmanların  her birinin kalınlığı yaklaşık birkaç mikrondan daha azdır. Bu tarz panellerin verimliliği %6-10 arasında değişmektedir.
Geleneksel güneş panellerine alternatif olan Biosol, özellikle çatı uygulamaları  için geliştirilmiş bir teknolojidir. PV konstrüksiyonlarının çatıya entegresinin zor  olduğu uygulamalarda çatı izolasyonuna zarar vermeden monte edilebilir. Birçok uygulamada enerji üretiminin yanında çatı membranı olarak da kullanılabilir.  Kristal ve ince film hücrelerden oluşan Biosol güneş paneli alternatifleri mevcuttur.  İnce film hücrelerden oluşan Biosol panellerin en önemli özelliği esnek olması ve serme tipde uygulanabilmesidir. Herhangi bir konstrüksiyon ihtiyacı yoktur. Ayrıca kristal yapılı güneş panellerine göre ağırlık dağılımında avantaj sağlar.
Güneş Enerjisi Sistemleri ile ilgili her türlü bilgi ve projelendirme için enerji@bordotek.com adresine e-posta gönderebilirsiniz ya da buradan iletişim formu yoluyla ulaşabilirsiniz.